Strefa klienta

Czym są automaty palnikowe i w jakim celu się je stosuje?

Automaty palnikowe kontrolują i regulują pracę palnika oraz czuwają nad procesem zapłonu, nadzoru pracy i wyłączenia palnika. Działanie palników powinno odbywać się w określonej sekwencji zdarzeń, a automat palnikowy załącza palnik poszczególne podzespoły zgodnie z zadanymi ustawieniami.

Proces uruchamiania się palnika przebiega w kilku krokach. Na sygnał o zapotrzebowaniu na ciepło załącza się wentylator, który przedmuchuje komorę spalania. Po przedmuchu uruchamia się automat palnikowy, podając iskrę na elektrody zapłonowe. Otwarty zostaje elektrozawór na bloku gazowym, następnie podawane jest paliwo gazowe. Czujnik jonizacji wykrywa płomień, a jeśli nie dojdzie do zapłonu, to palnik przechodzi w restart lub wchodzi w stan awarii. Wówczas konieczne jest ręczne odblokowanie automatu. Obecnie coraz częściej stosuje się automaty mikroprocesorowe, które wypierają modele analogowe zgodnie z normą UNI EN 746-2:2010. W naszym asortymencie dostępne są automaty palnikowe Dungs (MPA) oraz ESA-PYRONICS (ESTRO, GENIO). Te niepozorne elementy zapewniają zapłon i nadzór nad palnikami w piecach przeznaczonych do pracy zarówno impulsowej, jak i ciągłej.

Automat palnikowy a zanik płomienia

Jeśli dojdzie do zaniku płomienia w trakcie pracy, to automat palnikowy automatycznie uruchamia zapłon ponownie lub następuje automatyczne wyłączenie awaryjne. Ponowny zapłon następuje wyłącznie w stanie bezpiecznym. Automaty można stosować z palnikami przemysłowymi, a niektóre modele umożliwiają identyfikację błędów poprzez zapamiętywanie nieprawidłowości, co znacznie ułatwia prace serwisowe. Automaty montuje się w bezpośrednim sąsiedztwie palników podlegających nadzorowi. Parametry płomienia można odczytać na display’u urządzenia, a na potrzeby diagnostyki automaty mają możliwość obsługi w sposób manualny. Co ważne, poszczególne parametry pracy automatu palnikowego można zaprogramować zawsze, jeśli zmienią się wymagania dotyczące układu sterowania palników.

Instagram